Naši psovodi

Psovodi SDH Lhota a Asociace dobrovolných záchranářů ČR

Tým psovodů SDH Lhota a Asociace dobrovolných záchranářů ČR byl založen v roce 2016. V tuto chvíli se skládá z pěti členů. Jmenovitě se jedná o:

Barboru Pokornou
hlavní výcvikář, lezec, školeni GPS
Martinu Pokornou
komunikace s médii, úřednická činnost, školení GPS
Ivanu Telkovou
komunikace s médii, úřednická činnost
Filipa Telka
mládežník, lezec
Martina Pateru
vedoucí skupiny, lezec

Většina našich psovodů se záchranařině věnuje již dlouhou dobu. Samotní psovodi i jejich psi mají složeno mnoho zkoušek, mají velké zkušenosti a znalosti. Několik z nich bylo nasazeno při praktickém hledání osob. Psovod a pes je poměrně velmi rychle schopen prohledat různé terény, jako jsou lesy, jeskyně, skalnaté terény, louky atd. Tým psovod a pes dokáže nahradit až 10ti členný tým, který pracuje v rojnici. Samozřejmě psovoda se psem je možné využit i jako člena při pátrání v rojnici.

Tým psovodů SDH Lhota a Asociace dobrovolných záchranářů ČR je připraven v případě potřeby pomoci ve dne, v noci, komukoliv a takřka kdekoliv a to bez finančních nároků.

Záchranářský pes hledá osobu tak, že sbírá a vyhodnocuje pach ze vzduchu a ne z takzvané pachové stopy, která je zanechávána na zemi. Psovod záchranář absolvuje pravidelná školení týkající se poskytnutí první před-lékařské pomoci, práce s GPS a orientaci v terénu, dále je zde školení zaměřené na počasí a povětrnostní podmínky, ale patří sem i práce na laně a ve výškách z důvodu slanění psovoda se psem do velmi špatně přístupných míst.

A kdo jsou naši psí parťáci?

• Carol Gutta Fortunae (hovawart)
  • Arsis Ave Fortunae (hovawart)
  • Diggy Takavorakan (hovawart)
  • Rania Gasko Prim (hovawart)